FAQ - Často kladené dotazy

1 - Jaký je doporučený maximální utahovací moment pro šrouby pro připevnění montáží CZ 457 k závěru?

Utahovací moment šroubů montáží a příslušenství je v rozmezí 2-2,5 Nm. Není potřeba montáže a příslušenství utahovat víc. Pokud někdo nemá momentový klíč, nemá si ho kde vypůjčit a kvůli pár šroubům si ho nechce kupovat, tak se jedná o jednoduché utažení s citem. Šroub je utažený na maximální možnou míru (dál už prostě nejde šroubovat) a lehký propružením klíče dosáhneme potřebného předpětí ve šroubovém spoji. Ideální pak je po prvních pár ranách šroubové spoje překontrolovat. Obecně asi platí skutečnost, že přílišné utažení šroubů, matic a jiného spojovacího materiálu (lidově „zarvání“) není správné a vůbec nic neřeší, ba právě naopak. Spíše si připravíme problémy pro případnou zpětnou demontáž a vystavujeme se riziku deformace utahovaného dílu a také strhnutí drážky pro šroubovák, šestihran, hexagonál,…


2 - Bylo by možné výšku montáží uvádět nikoliv jako výšku od spodního okraje montáže, ale jako výšku od vršku lišty - jako je to v branži obvyklé. Lépe by se pak porovnávalo se stávající montáží.

Možné to je, ale obvykle se neuvádí výška od „vršku“ lišty, ale od průsečíku šikmých ploch weaveru. Naše výšky jsou uváděny pro jednoduchost měření od spodní plochy montáže. Je potřeba si odečíst 3,5 mm od námi uváděné výšky, dostanete výšku montáže od průsečíku ploch lišty weaver po optickou osu přístroje.


3 - Jaká je rozteč rychloupínacích os u vaší montáže pro PARD?

Informace týkající se roztečí jednotlivých typů montáží PARD:


4 - Co znamená informace, že k montáži není spojovací materiál?

Poznámka u tohoto produktu znamená, že součástí nejsou šroubky.


5 - Jaký je utahovací moment pro tubus optiky?

Tubus optiky zajišťují v kroužcích 4ks šroubů s hlavou pro klíč T20. Doporučené utahování šroubů je do kříže utahovacím momentem 2 až 2,5 Nm.


6 - Jak se provádí dolícování montáže optiky pro kulovnice řady CZ 557?

Z důvodu výrobních tolerancí rybiny na pouzdru zbraně je při výrobě využit dolní mezní rozměr rybiny základny montáže tak, aby montáž na zbrani seděla s minimální vůlí, ideálně pak bez vůle. Může se proto stát, že montáž bude při nasouvání na rybinu Vaší zbraně těsnější, nebo dokonce nepůjde nasunout vůbec. Je proto nutné ji na konkrétní rybinu dolícovat.
Dolícování je velmi jednoduché a měl by ho zvládnout i bez zvláštních manuálních dovedností každý.
Dolícování je možné následujícím způsobem: ze základny odšroubujte upínku přední a upínku zadní. Lícování provedeme pomocí smirkového plátna zrnitosti min.280 položeného na rovné desce, nejlépe ocelové (ale není to podmínkou). Broušení provádíme rovnoměrnými podélnými tahy základny po smirkovém plátně tak dlouho, dokud nejde montáž nasunout suvně do rybiny zbraně. Dbáme na to, aby všechny plochy byly broušeny rovnoměrně.
Po nasunutí montáže do rybiny zbraně, montáž zajistíme upínkou přední a upínkou zadní dotažením šroubů upínek.
Pokud si netroufáte na dolícování montáže do rybiny zbraně, svěřte tuto operaci svému puškaři!